Kim jest PapaTomski?
Tomek Moczerniuk (ur. 5 luty 1974) - Polonijny dziennikarz sportowy, bloger i działacz społeczny, który z zawodu jest doradcą finansowym.
Pochodzi z Witnicy w województwie lubuskim, ale równie mocno związany jest z Poznaniem, gdzie w roku 2004 założył oddział Fundacji Mam Marzenie – charytatywnej organizacji spełniającej marzenia dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu.
W 2010 roku jego felieton "Rok z Cristiano Ronaldo" został wybrany tekstem roku magazynu iGol.pl. W marcu tego samego roku Moczerniuk został wybrany "Człowiekiem Miesiąca" Radia Rytm w Nowym Jorku.
W 2012 roku wraz z grupą społeczników założył fundację Polonia for Kids, która pomaga dzieciom w Polsce i z polonijnych rodzin w USA. Kilka miesięcy potem relacjonował wydarzenia piłkarskie z aren Euro 2012 jako przedstawiciel Nowego Dziennika.
W 2012 i 2013 został nominowany do dziennikarskiej nagrody im. Macieja Płażyńskiego, natomiast w 2014 do tytułu Wybitny Polak za Granicą (nowojorska edycja). 24 września 2014 w Konsulacie RP w Nowym Jorku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Od tego samego roku jest członkiem Rady Polonijnej działającej przy Konsulacie RP w Nowym Jorku.
Obecnie mieszka w Fairfield, CT, wraz z żoną Alicją, która jest pediatrą oraz trójką dzieci: Idą, Antosiem i Veroniką Różą.
Kontakt:
Tel: 201 878 7990
Email: papatomski@gmail.com
Twitter: https://twitter.com/papaTomski
Facebook: https://www.facebook.com/PapaTomski
Skype: poToMeksyk
Gdyby Papatomski miał stronę w Wikipedii to wyglądałaby ona tak ;-):
Tomasz Moczerniuk, ur. 5 lutego 1974 w Bogdańcu (województwo lubuskie) – polski dziennikarz oraz działacz charytatywny i społeczny.
== Dzieciństwo w Polsce ==
Jest synem Jarosława i Gabrieli z domu Kołodziejczyk. Wraz z dwiema starszymi siostrami Wioletą i Mariolą i młodszym bratem Jarosławem wychowywał się w Witnicy w woj. lubuskim. Tam uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Wybickiego, gdzie pod okiem Zbigniewa Czarnucha występował w dziecięcym kabarecie Wróbelki, z którym w 1987 zdobył Złotą Maskę na III Ogólnopolskim Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Poznaniu.
== Kariera piłkarska ==
Jako trampkarz i junior uprawiał piłkę nożną w swoim macierzystym klubie Czarni Witnica rywalizującym wówczas w gorzowskiej klasie okręgowej. W 1988 trafił do kadry województwa gorzowskiego, a rok później do Szkółki Piłkarskiej w Barlinku, gdzie jego pierwszym trenerem był Jerzy Wandelt. W 1991 zadebiutował w III-ligowym Stoczniowcu Barlinek (później Pogoń Barlinek) w meczu z Łucznikiem Strzelce Krajeńskie, w którym ustalił wynik na 3:0. Do 1993 w barwach barlineckiego klubu w III lidze rozegrał blisko 60 meczy i strzelił 15 bramek. W 1991 wywalczył Puchar Polski na szczeblu okręgu po zwycięstwie 3:1 nad Łucznikiem Strzelce Krajeńskie. W tym meczu Moczerniuk strzelił dwa gole, trzeciego zdobył Piotr Stukonis. Przygoda na szczeblu centralnym zakończyła się w pierwszej rundzie po porażce aż 1:6 z prowadzoną przez Czesława Miłoszewicza Polonią Chodzież (była w tamtym roku rewelacją rozgrywek i doszła aż do 1/8 finału eliminując po drodze m.in. Lechię Gdańsk i Igloopol Dębica).
Jesienią 1992 Moczerniuk - wraz z późniejszymi reprezentantami Polski Arkadiuszem Bąkiem i Krzysztofem Nowakiem - przebywał na testach u lidera II ligi Sokole Elektromisie Pniewy (gdzie grali m.in. Tomasz Rząsa, Zenon Burzawa, Mariusz Niewiadomski). W przegranym 1:4 sparingu testowanych zawodników przeciwko pierwszej drużynie strzelił jedyną bramkę, ale nie wystarczyło to do podpisania kontraktu z klubem prowadzonym przez Adama Topolskiego, który kilka miesięcy potem awansował do I ligi.
Po zdaniu matury i ukończeniu Liceum Ekonomicznego w 1993 rozstał się z Barlinkiem i wyjechał na studia do Szczecina. Trenował w Hutniku Szczecin u Jana Kępy (były trener m.in. Stilonu Gorzów), ale grał w III-ligowej Celulozie Kostrzyn. Wystąpił tam w 7. spotkaniach strzelając jedną bramkę (w wygranym 5:1 meczu z Darzborem Szczecinek). Kiedy zimą 1993 jego ojciec wylosował Zieloną Kartę powrócił do Czarnych-Browar Witnica - ówczesnego lidera gorzowskiej klasy Okręgowej. Przed wyjazdem do USA Moczerniuk zdążył wystąpić w 6. spotkaniach i strzelić dwie bramki (z Tor-Budem Baczyna i Polonią Słubice) dla swojego macierzystego klubu, który dwa sezony później z powodzeniem występował w III lidze.
== Emigracja i studia w USA ==
Do Ameryki wyjechał wraz z rodzicami i bratem w maju 1994. Rok później podjął studia na Bloomfield College w New Jersey na kierunku grafiki komputerowej. Założył tam Organizację Studentów Polskich, której przewodniczył w latach 1996-97. Przez trzy sezony w barwach akademickiej drużyny piłkarskiej Bloomfield College Deacons rozegrał około 60 spotkań i strzelił 23 bramki. Był także stypendystą największej polonijnej gazety codziennej Nowy Dziennik, co zaowocowało wyjazdem wiosną 1999 na półroczne studia językowe w Sewilli w Hiszpanii. Podczas swojego absolutorium w maju 1999 był mówcą (tzw. commencement speaker), który zwracał się do wszystkich gości z oficjalnym przemówieniem w imieniu całego rocznika.
== Praca w Nowym Jorku i New Jersey ==
Już po drugim roku studiów (w 1997) zaczął staż, a potem pracę w nowojorskiej agencji reklamowej Snickelways Interactive. Pracował tam do marca 2001, a po tragediach 11 września 2001 - o których pisał m.in. do Gazety Lubuskiej - wykładał grafikę komputerową w Advanced Technology Institute w Bloomfield. Pracował też jako grafik w agencji Turnaround oraz firmie HomeDynamix.
== Powrót do Polski ==
W 2003 w ślad za żoną Alicją (z domu Dewera) - którą poślubił w maju 2002 - powrócił do Polski. Ona podjęła studia na Akademii Medycznej w Poznaniu, a on przez 3.5 roku pracował w jednej z najlepszych polskich agencji reklamowych Just.
== Fundacja Mam Marzenie ==
W kwietniu 2004 Moczerniuk założył poznański oddział Fundacji Mam Marzenie, której był pierwszym przeszkolonym wolontariuszem. Rok później dołączył do grona Członków Zarządu FMM, którego prezesem był założyciel fundacji Piotr Piwowarczyk. Oprócz bycia koordynatorem oddziału poznańskiego Moczerniuk przyczynił się do powstania kilku innych lokalnych filii m.in. w Zielonej Górze i w Gorzowie. W tym czasie wraz z całą rzeszą wolontariuszy organizował wiele imprez charytatywnych (m.in. mecze piłkarskie na stadionie Lecha Poznań, pokazy filmowe, licytacje na Allegro) oraz pracował i uczestniczył przy spełnieniu wielu marzeń fundacji, która do dziś dnia (26 marca 2015) spełniła ponad 5800 pragnień dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Jednym z takich pragnień było spotkanie chorego na raka węzłów chłonnych Rafała Rogowskiego z Janem Pawłem II w Watykanie w lipcu 2004 roku. Było to cudowne spotkanie, bo choroba ustąpiła, a Rafał ma dziś żonę, dwójkę dzieci i jest ojcem chrzestnym Idy Marie - pierworodnej córki Moczerniuka (która przyszła na świat w Poznaniu w 2005 roku, a w kwietniu 2006 była chrzczona nad jeziorem lednickim przez o. Jana Górę).
== Kontynuacja działań społecznych w USA ==
W 2007 Moczerniukowie powrócili do USA, gdzie Tomasz - oprócz pracy zarobkowej najpierw w New Jersey (jako webmaster i social media manager), a potem w Nowym Jorku (jako Creative Project Manager) - rzucił się w wir pracy charytatywnej. Organizował Seanse z Gwiazdą (pokazy filmów z udziałem celebrytów), Radiotony (kwesta i licytacja radiowa), polonijne wieczory artystyczne i koncerty charytatywne. Dwukrotnie wraz z mecenas Adrianą Woś-Myśliwiec (2008) i Marcinem Tulińskim (2013) organizował finały nowojorskiej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
== Polonia for Kids ==
W 2012 wraz z grupą podobnie umotywowanych społeczników (m.in. Wioletta Wyszyński, Katarzyna Kucharska, Małgorzata Kamińska) powołał do życia charytatywną organizację Polonia for Kids (P4K), której został wiceprezesem. Wraz z ludźmi z Polonia for Kids oraz szkoły w Bridgeport (poniżej) Moczerniuk przeprowadził kilka akcji charytatywnych i jednocześnie promujących polską kulturę. W październiku (który jest Miesiącem Dziedzictwa Narodowego w USA) 2012 zorganizował Polski Dzień na Red Bull Arena w Harrison, NJ. Impreza zgromadziła 1200 Polaków na meczu piłkarskim ligi MLS pomiędzy Red Bulls Nowy Jork i Chicago Fire.
W czerwcu 2014 w Elizabeth w New Jersey odbyła się projekcja polskiego filmu dziecięcego Gabriel, który Moczerniuk i wolontariusze P4K sprowadzili do USA dzięki uprzejmości studia Anima-Pol z Łodzi. Film obejrzało około 200 osób w tym gość honorowy, piłkarz Red Bulls Nowy Jork i amerykańskiej kadry olimpijskiej Mateusz Miazga.
W lutym 2015 Moczerniuk - we współpracy z Mariuszem Bernatowiczem z Polish-American Folk Dance Company i Pawłem Burdzy z Polish & Slavic Federal Credit Union - zorganizował Polski Wieczór z New Jersey Devils. Na trybunach Prudential Center w Newark podczas meczu Devils - Calgary Flames pojawiło się około 1000 Polaków, w tym Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Urszula Gacek, Marszałek Główny Parady Pułaskiego 2015 Artur Dybanowski oraz bokserzy Mariusz Wach i Adam Kownacki.
== Polska Szkoła w Bridgeport ==
Na początku roku szkolnego 2012/13 Moczerniuk wszedł w skład nowego zarządu Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bridgeport w stanie Connecticut, do której uczęszczają jego dzieci: Ida i Antoni (urodzony w 2009 w Paterson, NJ). Tam również - dzięki wielkiemu wsparciu m.in. p. dyr. Izabeli Pardo-Małeckiej, prezes Edyty Kosy-Kułak oraz Anny Kuniej i Moniki Satur-Szydłowski - miał okazję do przeprowadzenia kilku ciekawych inicjatyw.
W marcu 2013 - dzięki nominacji dzieci ze szkoły w Bridgeport - Orderem Uśmiechu został nagrodzony inny Lubuszanin - ojciec Łucjan Królikowski, który w 1949 roku uratował 150 polskich sierot z obozu uchodźców w Afryce przed repatriacją do PRL. Bohaterski franciszkanin zabrał dzieci do Kanady, gdzie opiekował się nimi aż do osiągnięcia pełnoletności.
We wrześniu 2013 wspomagał Izabelę Pardo-Małecką w zorganizowaniu Marszu Milczenia Przeciwko Przemocy w Szkole - po tym jak Bartłomiej Pałosz, uczeń liceum w Greenwich w stanie CT, popełnił samobójstwo z powodu znęcania się rówieśników nad jego osobą.
W kwietniu 2014 projekt nadania skrzyżowaniu w Bridgeport imienia Św. Jana Pawła II, którego autorem był Moczerniuk zyskał poparcie lokalnych władz, co miało swój szczęśliwy koniec w dniu kanonizacji naszego wielkiego rodaka. W pierwszą rocznicę przyjęcia w poczet świętych na tym samym skrzyżowaniu dojdzie do odsłonięcia pięknego muralu papieskiego, którego autorem jest artysta z New Jersey Rafał Pisarczyk.
== Cała Polonia Czyta Dzieciom ==
W 2013 roku Moczerniuk ukończył szkolenie liderów polonijnych w Nowym Jorku organizowane przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów. Kilka miesięcy później otrzymał certyfikat ukończenia kursu Wychowanie Przez Czytanie organizowanego przez Fundację ABCXXI. Jednocześnie stał się koordynatorem akcji Cała Polonia Czyta Dzieciom, z którą - we współpracy z Martą Kustek z portalu www.dobrapolskaszkola.com - jeździ po polskich szkołach dokształcających promując głośne czytanie po polsku. Do kwietnia 2015 odwiedził 14 takich szkół w stanach Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania i Connecticut.
== Inne inicjatywy ==
W sierpniu 2013 prowadził (jako konferansjer) Letni Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny organizowany przez Zespół Pieśni i Tańca Polanie, w którym występuje jego córka. Rok później prowadził także drugą edycję tego popularnego wśród Polonii i nie tylko wydarzenia. W 2015 był promotorem pierwszego od lat występu Polan w New Jersey (8 luty, klub Centrum w Passaic).
Zimą 2015 sprowadził do Connecticut trzy polskie filmy kandydujące do Oscara. W styczniu na Quinnipiac University odbył się pokaz Idy sponsorowany przez tamtejszy Central European Institute, a w marcu podczas podwójnego seansu publiczność z Bridgeport i okolic mogła w klubie Biały Orzeł obejrzeć Naszą Klątwę i Joannę.
== Nagrody i wyróżnienia ==
Wiosną 2014 został nominowany do nagrody Wybitny Polak za Granicą - edycja nowojorska. Tego samego roku 24 września w Konsulacie PR w Nowym Jorku został odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi.
== Dziennikarstwo ==
Oprócz pracy charytatywnej spełnia się także jako dziennikarz sportowy. W USA współpracuje m.in. z Nowym Dziennikiem, którego był korespondentem podczas Euro 2012 oraz Super Expressem, dla którego prowadzi tygodniową kolumnę MLS po polsku. Wcześniej redagował kolumnę W Ringu z PLUSem dla tygodnika reklamowego PLUS oraz współpracował z Radiem Rampa i dwutygodnikiem Biały Orzeł. W Polsce relacjonował m.in. turniej tenisowy US Open dla onet.pl. Pisał także dla iGol.pl, quarterback.pl, hokej.net, ussports.pl, Przeglądu Sportowego i sport.pl. Kilka tekstów innej natury ukazało się także w Magazynie Top Guitar oraz Przewodniku Katolickim.
== Miejsce zamieszkania ==
Od 2011 mieszka w Fairfield w stanie Connecticut.
__________________________________________________
Oto co Marek Łącki napisał w jego rekomendacji do nagrody im. Macieja Płażyńskiego w 2013 roku:
"Niemal od początku swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych w 2007 r. rozpoczął swoją przygodę z pisaniem. Początkowo pisał bloga z myślą o swoich pozostawionych w kraju znajomych i przyjaciołach, pragnąc dzielić z nimi nie tylko swoje doświadczenie życia za oceanem, ale i dziennikarski talent. Nic więc dziwnego, że już wkrótce jego pasjonujące artykuły zaczęły pojawiać się w najpopularniejszej prasie polonijnej (Nowy Dziennik, Super Express, Tygodnik Plus, Polski Partner, Kurier Plus, dwutygodnik Polonia i Biały Orzeł).
Z czasem jego teksty można było czytać i w polskich wydawnictwach (m.in. Przewodnik Katolicki, Gazeta Lubuska, Magazyn Top Guitar). Również w mediach elektronicznych nie brakowało jego publikacji. Takie portale jak iGol.pl, nfl24.pl, hokej.net oraz Polonia360.com i blabbermouth.net były miejscem, gdzie Tomasz Moczerniuk, bo o nim mowa, znajdował miejsce do realizowania swej dziennikarskiej i społecznej pasji. Dziś można też słuchać jego błyskotliwych relacji i wywiadów na falach eteru Radia Rampa - "Radiu Młodych Polaków w USA".
Ile determinacji, wytrwałości, pokory, czasu i wyrzeczeń kosztuje bycie dziennikarzem-amatorem, wiedzą tylko tacy sami zapaleńcy jak Tomasz Moczerniuk. Nie ma jednak wątpliwości, że potrzebna jest tu także owa 'iskra Boża', czy jak kto woli - talent, a także nieprzejednana pasja, której Tomaszowi nie można odmówić. Nie dziwi zatem, iż nawet w swoim miejscu pracy w ThomasNet na Manhattanie, gdzie pracuje jako Web Project Manager, pisze do firmowej gazetki ToPiCs. Ma tam swoją miesięczną kolumnę "10 Questions with...", gdzie za pomocą 10 pytań i odpowiedzi przybliża sylwetki losowo wybranych pracowników. I okazuje się, że o każdym z nich można napisać coś ciekawego.
Teksty Tomasza Moczerniuka to nie tylko sucha relacja z wydarzeń czy rozmowa. To wyjście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom ludzi na głód informacji, ale przede wszystkim postawienie CZŁOWIEKA w centrum uwagi. Zauważenie tego, któremu się udało w życiu coś osiągnąć i inspiracja dla innych.
Niezwykle imponująca jest lista osób, z którymi Tomasz Moczerniuk przeprowadzał rozmowy. Z pewnością nie powstydziłby się jej żaden zawodowy dziennikarz. A znajdziemy na niej między innymi takich ludzi, jak: sportowcy: Robert Kubica, Kikkan Randall (narciarstwo - biegi), Henry Hynoski (NY Giants, zdobywca SuperBowl 2012), Sebastian Janikowski (Oakland Raiders), piłkarze: Piotr Reiss, Robert Lewandowski, Eugen Polanski, Luka Modric, Eduardo, Łukasz Załuska (Celtic Glasgow), Mike Komisarek (Toronto Maple Leafs), Rafał Smoleń (trener kadry kajakarzy górskich w USA), Ewelina Kobryn (koszykarka, Seattle Storm), Marcin Gortat, Przemysław Karnowski, bokserzy: Tomasz Adamek, Mariusz Wach, Artur Szpilka, Grzegorz Soszyński; Łukasz Biedny (amator, który wygrał konkurs wsadów podczas meczu gwiazd Tauron Basket Ligi), Joe Pawelski (San Jose Sharks) czy muzycy: Doro Pesch, Joe Belladonna (Anthrax), Chris Broderick (Megadeth), John Rzeznik (GooGoo Dolls), Kasia Nosowska czy Grzegorz Markowski.
Nieprzypadkowo pośród wymienionych osób znajdujemy nie tylko Polaków. Tomasz Moczerniuk przywiózł ze sobą do Ameryki głęboko zakorzenioną polskość i dba o to, by wszystko, co polskie, znalazło właściwe sobie miejsce i uznanie. Stąd w rozmowach ze sportowcami amerykańskimi nie skupia się jedynie na ich sportowych karierach i osiągnięciach, ale skrupulatnie odszukuje i wyciąga na światło dzienne ich powiązania z Polską czy wprost polskie pochodzenie.
Zresztą bez przesady można powiedzieć, że Tomasz Moczerniuk jest niemal wszędzie tam, gdzie dzieje się coś 'polskiego'. Wszystkie wydarzenia sportowe, kulturalne czy społeczne związane z Polską i Polakami w USA są przez niego nie tylko opisane, ale w wielu przypadkach jest ich pomysłodawcą, inicjatorem, współorganizatorem, czy choćby 'motorem napędowym'. Tak to miało miejsce w przypadku Seansów z Gwiazdą w Bloomfield w New Jersey, kiedy organizował pokazy polskich filmów poprzedzone spotkaniami z celebrytami: Magdą Mielcarz i Tomaszem Adamkiem. To on także prowadził w nieistniejącym już Polskim Radio w Nowym Jorku Radiotony, które miały na celu zebranie funduszy na spełnianie marzeń podopiecznych Fundacji Mam Marzenie. Wraz z cenionym adwokatem Adrianą Woś-Myśliwiec prowadził także charytatywną aukcję zwieńczającą nowojorski finał WOŚPu w 2008. W grudniu 2011 i marcu 2012 zorganizował dwie imprezy: charytatywny koncert muzyki poważnej w Clifton, NJ oraz Polski Wieczór Artystyczny w Wallington, NJ. Zebrane fundusze wsparły nowo powstałą fundację Polonia 4 Kids, której Moczerniuk jest jednym z fundatorów. W uznaniu swoich zasług Moczerniuk w marcu 2010 roku został uhonorowany tytułem Człowieka Miesiąca przez nowojorskie polonijne radio Rytm. Jego najnowszym - i największym - projektem był Polish Heritage Night at Red Bull Arena, czyli polski, biało-czerwony wieczór zorganizowany wokół meczu piłkarskiego Red Bulls Nowy Jork i Chicago Fire (październik 2012 - przyp.TM).
Jako, że sport zajmuje lwią część dziennikarskiego zajęcia Tomasza Moczerniuka, trzeba przy tej okazji nadmienić, iż w 2010 roku jego tekst "Rok Cristiano Ronaldo" został wybrany najlepszym artykułem publicystycznym portalu iGol.pl za rok 2009. W 2012 Moczerniuk otrzymał akredytację prasową z ramienia Nowego Dziennika - największej polskojęzycznej gazety codziennej wydawanej poza Polską - na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które odbywały się w Polsce i na Ukrainie. Na Euro Moczerniuk spędził dwa tygodnie relacjonując na żywo z sześciu spotkań fazy grupowej. Mimo iż wszelkie koszty przelotu i pobytu w Polsce pokrywał z własnej kieszeni jak sam podkreślał - była to przygoda jego życia i spełnienie dziennikarskich marzeń. Teraz marzy o tym, aby udało mu się otrzymać akredytację na Mundial w Brazylii w 2014.
Być może pośrod znanych i wielkich pióra i mikrofonu działających wśród Polonii i na jej rzecz, osoba Tomasza Moczerniuka - dziennikarza-amatora, społecznika i pasjonata, jawi się niemal egzotycznie. Niemniej jednak bez wątpienia zasługuje na to, by docenić jego wieloletnie zaangażowanie i niemały już dorobek. Tomasz Moczerniuk jest bowiem doskonałym przykładem dla młodych ludzi, jak można, będąc młodym człowiekiem, pielęgnować dobre wartości, wśród których pierwsze miejsce zajmuje Rodzina. Pielęgnować i promować to, co dobre i cenne, jednocześnie ofiarnie i z oddaniem realizując swe pasje, pisząc nie tylko o sporcie, muzyce, wydarzeniach polonijnych, ale też o ludziach czyniących Dobro i w ten sposób służyć innym."
Pochodzi z Witnicy w województwie lubuskim, ale równie mocno związany jest z Poznaniem, gdzie w roku 2004 założył oddział Fundacji Mam Marzenie – charytatywnej organizacji spełniającej marzenia dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu.
W 2010 roku jego felieton "Rok z Cristiano Ronaldo" został wybrany tekstem roku magazynu iGol.pl. W marcu tego samego roku Moczerniuk został wybrany "Człowiekiem Miesiąca" Radia Rytm w Nowym Jorku.
W 2012 roku wraz z grupą społeczników założył fundację Polonia for Kids, która pomaga dzieciom w Polsce i z polonijnych rodzin w USA. Kilka miesięcy potem relacjonował wydarzenia piłkarskie z aren Euro 2012 jako przedstawiciel Nowego Dziennika.
W 2012 i 2013 został nominowany do dziennikarskiej nagrody im. Macieja Płażyńskiego, natomiast w 2014 do tytułu Wybitny Polak za Granicą (nowojorska edycja). 24 września 2014 w Konsulacie RP w Nowym Jorku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Od tego samego roku jest członkiem Rady Polonijnej działającej przy Konsulacie RP w Nowym Jorku.
Obecnie mieszka w Fairfield, CT, wraz z żoną Alicją, która jest pediatrą oraz trójką dzieci: Idą, Antosiem i Veroniką Różą.
Kontakt:
Tel: 201 878 7990
Email: papatomski@gmail.com
Twitter: https://twitter.com/papaTomski
Facebook: https://www.facebook.com/PapaTomski
Skype: poToMeksyk
Gdyby Papatomski miał stronę w Wikipedii to wyglądałaby ona tak ;-):
Tomasz Moczerniuk, ur. 5 lutego 1974 w Bogdańcu (województwo lubuskie) – polski dziennikarz oraz działacz charytatywny i społeczny.
== Dzieciństwo w Polsce ==
Moment wręczenia Krzyża Zasługi w Konsulacie RP w Nowym Jorku. Foto: Monika Satur-Szydłowski |
== Kariera piłkarska ==
Jako trampkarz i junior uprawiał piłkę nożną w swoim macierzystym klubie Czarni Witnica rywalizującym wówczas w gorzowskiej klasie okręgowej. W 1988 trafił do kadry województwa gorzowskiego, a rok później do Szkółki Piłkarskiej w Barlinku, gdzie jego pierwszym trenerem był Jerzy Wandelt. W 1991 zadebiutował w III-ligowym Stoczniowcu Barlinek (później Pogoń Barlinek) w meczu z Łucznikiem Strzelce Krajeńskie, w którym ustalił wynik na 3:0. Do 1993 w barwach barlineckiego klubu w III lidze rozegrał blisko 60 meczy i strzelił 15 bramek. W 1991 wywalczył Puchar Polski na szczeblu okręgu po zwycięstwie 3:1 nad Łucznikiem Strzelce Krajeńskie. W tym meczu Moczerniuk strzelił dwa gole, trzeciego zdobył Piotr Stukonis. Przygoda na szczeblu centralnym zakończyła się w pierwszej rundzie po porażce aż 1:6 z prowadzoną przez Czesława Miłoszewicza Polonią Chodzież (była w tamtym roku rewelacją rozgrywek i doszła aż do 1/8 finału eliminując po drodze m.in. Lechię Gdańsk i Igloopol Dębica).
Jesienią 1992 Moczerniuk - wraz z późniejszymi reprezentantami Polski Arkadiuszem Bąkiem i Krzysztofem Nowakiem - przebywał na testach u lidera II ligi Sokole Elektromisie Pniewy (gdzie grali m.in. Tomasz Rząsa, Zenon Burzawa, Mariusz Niewiadomski). W przegranym 1:4 sparingu testowanych zawodników przeciwko pierwszej drużynie strzelił jedyną bramkę, ale nie wystarczyło to do podpisania kontraktu z klubem prowadzonym przez Adama Topolskiego, który kilka miesięcy potem awansował do I ligi.
Po zdaniu matury i ukończeniu Liceum Ekonomicznego w 1993 rozstał się z Barlinkiem i wyjechał na studia do Szczecina. Trenował w Hutniku Szczecin u Jana Kępy (były trener m.in. Stilonu Gorzów), ale grał w III-ligowej Celulozie Kostrzyn. Wystąpił tam w 7. spotkaniach strzelając jedną bramkę (w wygranym 5:1 meczu z Darzborem Szczecinek). Kiedy zimą 1993 jego ojciec wylosował Zieloną Kartę powrócił do Czarnych-Browar Witnica - ówczesnego lidera gorzowskiej klasy Okręgowej. Przed wyjazdem do USA Moczerniuk zdążył wystąpić w 6. spotkaniach i strzelić dwie bramki (z Tor-Budem Baczyna i Polonią Słubice) dla swojego macierzystego klubu, który dwa sezony później z powodzeniem występował w III lidze.
== Emigracja i studia w USA ==
Selfie z Wojtkiem Szczęsnym. |
== Praca w Nowym Jorku i New Jersey ==
Już po drugim roku studiów (w 1997) zaczął staż, a potem pracę w nowojorskiej agencji reklamowej Snickelways Interactive. Pracował tam do marca 2001, a po tragediach 11 września 2001 - o których pisał m.in. do Gazety Lubuskiej - wykładał grafikę komputerową w Advanced Technology Institute w Bloomfield. Pracował też jako grafik w agencji Turnaround oraz firmie HomeDynamix.
== Powrót do Polski ==
W 2003 w ślad za żoną Alicją (z domu Dewera) - którą poślubił w maju 2002 - powrócił do Polski. Ona podjęła studia na Akademii Medycznej w Poznaniu, a on przez 3.5 roku pracował w jednej z najlepszych polskich agencji reklamowych Just.
== Fundacja Mam Marzenie ==
W kwietniu 2004 Moczerniuk założył poznański oddział Fundacji Mam Marzenie, której był pierwszym przeszkolonym wolontariuszem. Rok później dołączył do grona Członków Zarządu FMM, którego prezesem był założyciel fundacji Piotr Piwowarczyk. Oprócz bycia koordynatorem oddziału poznańskiego Moczerniuk przyczynił się do powstania kilku innych lokalnych filii m.in. w Zielonej Górze i w Gorzowie. W tym czasie wraz z całą rzeszą wolontariuszy organizował wiele imprez charytatywnych (m.in. mecze piłkarskie na stadionie Lecha Poznań, pokazy filmowe, licytacje na Allegro) oraz pracował i uczestniczył przy spełnieniu wielu marzeń fundacji, która do dziś dnia (26 marca 2015) spełniła ponad 5800 pragnień dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Jednym z takich pragnień było spotkanie chorego na raka węzłów chłonnych Rafała Rogowskiego z Janem Pawłem II w Watykanie w lipcu 2004 roku. Było to cudowne spotkanie, bo choroba ustąpiła, a Rafał ma dziś żonę, dwójkę dzieci i jest ojcem chrzestnym Idy Marie - pierworodnej córki Moczerniuka (która przyszła na świat w Poznaniu w 2005 roku, a w kwietniu 2006 była chrzczona nad jeziorem lednickim przez o. Jana Górę).
== Kontynuacja działań społecznych w USA ==
W 2007 Moczerniukowie powrócili do USA, gdzie Tomasz - oprócz pracy zarobkowej najpierw w New Jersey (jako webmaster i social media manager), a potem w Nowym Jorku (jako Creative Project Manager) - rzucił się w wir pracy charytatywnej. Organizował Seanse z Gwiazdą (pokazy filmów z udziałem celebrytów), Radiotony (kwesta i licytacja radiowa), polonijne wieczory artystyczne i koncerty charytatywne. Dwukrotnie wraz z mecenas Adrianą Woś-Myśliwiec (2008) i Marcinem Tulińskim (2013) organizował finały nowojorskiej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
== Polonia for Kids ==
W 2012 wraz z grupą podobnie umotywowanych społeczników (m.in. Wioletta Wyszyński, Katarzyna Kucharska, Małgorzata Kamińska) powołał do życia charytatywną organizację Polonia for Kids (P4K), której został wiceprezesem. Wraz z ludźmi z Polonia for Kids oraz szkoły w Bridgeport (poniżej) Moczerniuk przeprowadził kilka akcji charytatywnych i jednocześnie promujących polską kulturę. W październiku (który jest Miesiącem Dziedzictwa Narodowego w USA) 2012 zorganizował Polski Dzień na Red Bull Arena w Harrison, NJ. Impreza zgromadziła 1200 Polaków na meczu piłkarskim ligi MLS pomiędzy Red Bulls Nowy Jork i Chicago Fire.
W czerwcu 2014 w Elizabeth w New Jersey odbyła się projekcja polskiego filmu dziecięcego Gabriel, który Moczerniuk i wolontariusze P4K sprowadzili do USA dzięki uprzejmości studia Anima-Pol z Łodzi. Film obejrzało około 200 osób w tym gość honorowy, piłkarz Red Bulls Nowy Jork i amerykańskiej kadry olimpijskiej Mateusz Miazga.
W lutym 2015 Moczerniuk - we współpracy z Mariuszem Bernatowiczem z Polish-American Folk Dance Company i Pawłem Burdzy z Polish & Slavic Federal Credit Union - zorganizował Polski Wieczór z New Jersey Devils. Na trybunach Prudential Center w Newark podczas meczu Devils - Calgary Flames pojawiło się około 1000 Polaków, w tym Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Urszula Gacek, Marszałek Główny Parady Pułaskiego 2015 Artur Dybanowski oraz bokserzy Mariusz Wach i Adam Kownacki.
== Polska Szkoła w Bridgeport ==
Na początku roku szkolnego 2012/13 Moczerniuk wszedł w skład nowego zarządu Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bridgeport w stanie Connecticut, do której uczęszczają jego dzieci: Ida i Antoni (urodzony w 2009 w Paterson, NJ). Tam również - dzięki wielkiemu wsparciu m.in. p. dyr. Izabeli Pardo-Małeckiej, prezes Edyty Kosy-Kułak oraz Anny Kuniej i Moniki Satur-Szydłowski - miał okazję do przeprowadzenia kilku ciekawych inicjatyw.
W marcu 2013 - dzięki nominacji dzieci ze szkoły w Bridgeport - Orderem Uśmiechu został nagrodzony inny Lubuszanin - ojciec Łucjan Królikowski, który w 1949 roku uratował 150 polskich sierot z obozu uchodźców w Afryce przed repatriacją do PRL. Bohaterski franciszkanin zabrał dzieci do Kanady, gdzie opiekował się nimi aż do osiągnięcia pełnoletności.
We wrześniu 2013 wspomagał Izabelę Pardo-Małecką w zorganizowaniu Marszu Milczenia Przeciwko Przemocy w Szkole - po tym jak Bartłomiej Pałosz, uczeń liceum w Greenwich w stanie CT, popełnił samobójstwo z powodu znęcania się rówieśników nad jego osobą.
W kwietniu 2014 projekt nadania skrzyżowaniu w Bridgeport imienia Św. Jana Pawła II, którego autorem był Moczerniuk zyskał poparcie lokalnych władz, co miało swój szczęśliwy koniec w dniu kanonizacji naszego wielkiego rodaka. W pierwszą rocznicę przyjęcia w poczet świętych na tym samym skrzyżowaniu dojdzie do odsłonięcia pięknego muralu papieskiego, którego autorem jest artysta z New Jersey Rafał Pisarczyk.
== Cała Polonia Czyta Dzieciom ==
W 2013 roku Moczerniuk ukończył szkolenie liderów polonijnych w Nowym Jorku organizowane przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów. Kilka miesięcy później otrzymał certyfikat ukończenia kursu Wychowanie Przez Czytanie organizowanego przez Fundację ABCXXI. Jednocześnie stał się koordynatorem akcji Cała Polonia Czyta Dzieciom, z którą - we współpracy z Martą Kustek z portalu www.dobrapolskaszkola.com - jeździ po polskich szkołach dokształcających promując głośne czytanie po polsku. Do kwietnia 2015 odwiedził 14 takich szkół w stanach Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania i Connecticut.
== Inne inicjatywy ==
W sierpniu 2013 prowadził (jako konferansjer) Letni Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny organizowany przez Zespół Pieśni i Tańca Polanie, w którym występuje jego córka. Rok później prowadził także drugą edycję tego popularnego wśród Polonii i nie tylko wydarzenia. W 2015 był promotorem pierwszego od lat występu Polan w New Jersey (8 luty, klub Centrum w Passaic).
Zimą 2015 sprowadził do Connecticut trzy polskie filmy kandydujące do Oscara. W styczniu na Quinnipiac University odbył się pokaz Idy sponsorowany przez tamtejszy Central European Institute, a w marcu podczas podwójnego seansu publiczność z Bridgeport i okolic mogła w klubie Biały Orzeł obejrzeć Naszą Klątwę i Joannę.
== Nagrody i wyróżnienia ==
Wiosną 2014 został nominowany do nagrody Wybitny Polak za Granicą - edycja nowojorska. Tego samego roku 24 września w Konsulacie PR w Nowym Jorku został odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi.
== Dziennikarstwo ==
Oprócz pracy charytatywnej spełnia się także jako dziennikarz sportowy. W USA współpracuje m.in. z Nowym Dziennikiem, którego był korespondentem podczas Euro 2012 oraz Super Expressem, dla którego prowadzi tygodniową kolumnę MLS po polsku. Wcześniej redagował kolumnę W Ringu z PLUSem dla tygodnika reklamowego PLUS oraz współpracował z Radiem Rampa i dwutygodnikiem Biały Orzeł. W Polsce relacjonował m.in. turniej tenisowy US Open dla onet.pl. Pisał także dla iGol.pl, quarterback.pl, hokej.net, ussports.pl, Przeglądu Sportowego i sport.pl. Kilka tekstów innej natury ukazało się także w Magazynie Top Guitar oraz Przewodniku Katolickim.
== Miejsce zamieszkania ==
Od 2011 mieszka w Fairfield w stanie Connecticut.
__________________________________________________
Oto co Marek Łącki napisał w jego rekomendacji do nagrody im. Macieja Płażyńskiego w 2013 roku:
"Niemal od początku swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych w 2007 r. rozpoczął swoją przygodę z pisaniem. Początkowo pisał bloga z myślą o swoich pozostawionych w kraju znajomych i przyjaciołach, pragnąc dzielić z nimi nie tylko swoje doświadczenie życia za oceanem, ale i dziennikarski talent. Nic więc dziwnego, że już wkrótce jego pasjonujące artykuły zaczęły pojawiać się w najpopularniejszej prasie polonijnej (Nowy Dziennik, Super Express, Tygodnik Plus, Polski Partner, Kurier Plus, dwutygodnik Polonia i Biały Orzeł).
Z czasem jego teksty można było czytać i w polskich wydawnictwach (m.in. Przewodnik Katolicki, Gazeta Lubuska, Magazyn Top Guitar). Również w mediach elektronicznych nie brakowało jego publikacji. Takie portale jak iGol.pl, nfl24.pl, hokej.net oraz Polonia360.com i blabbermouth.net były miejscem, gdzie Tomasz Moczerniuk, bo o nim mowa, znajdował miejsce do realizowania swej dziennikarskiej i społecznej pasji. Dziś można też słuchać jego błyskotliwych relacji i wywiadów na falach eteru Radia Rampa - "Radiu Młodych Polaków w USA".
Ile determinacji, wytrwałości, pokory, czasu i wyrzeczeń kosztuje bycie dziennikarzem-amatorem, wiedzą tylko tacy sami zapaleńcy jak Tomasz Moczerniuk. Nie ma jednak wątpliwości, że potrzebna jest tu także owa 'iskra Boża', czy jak kto woli - talent, a także nieprzejednana pasja, której Tomaszowi nie można odmówić. Nie dziwi zatem, iż nawet w swoim miejscu pracy w ThomasNet na Manhattanie, gdzie pracuje jako Web Project Manager, pisze do firmowej gazetki ToPiCs. Ma tam swoją miesięczną kolumnę "10 Questions with...", gdzie za pomocą 10 pytań i odpowiedzi przybliża sylwetki losowo wybranych pracowników. I okazuje się, że o każdym z nich można napisać coś ciekawego.
Teksty Tomasza Moczerniuka to nie tylko sucha relacja z wydarzeń czy rozmowa. To wyjście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom ludzi na głód informacji, ale przede wszystkim postawienie CZŁOWIEKA w centrum uwagi. Zauważenie tego, któremu się udało w życiu coś osiągnąć i inspiracja dla innych.
Niezwykle imponująca jest lista osób, z którymi Tomasz Moczerniuk przeprowadzał rozmowy. Z pewnością nie powstydziłby się jej żaden zawodowy dziennikarz. A znajdziemy na niej między innymi takich ludzi, jak: sportowcy: Robert Kubica, Kikkan Randall (narciarstwo - biegi), Henry Hynoski (NY Giants, zdobywca SuperBowl 2012), Sebastian Janikowski (Oakland Raiders), piłkarze: Piotr Reiss, Robert Lewandowski, Eugen Polanski, Luka Modric, Eduardo, Łukasz Załuska (Celtic Glasgow), Mike Komisarek (Toronto Maple Leafs), Rafał Smoleń (trener kadry kajakarzy górskich w USA), Ewelina Kobryn (koszykarka, Seattle Storm), Marcin Gortat, Przemysław Karnowski, bokserzy: Tomasz Adamek, Mariusz Wach, Artur Szpilka, Grzegorz Soszyński; Łukasz Biedny (amator, który wygrał konkurs wsadów podczas meczu gwiazd Tauron Basket Ligi), Joe Pawelski (San Jose Sharks) czy muzycy: Doro Pesch, Joe Belladonna (Anthrax), Chris Broderick (Megadeth), John Rzeznik (GooGoo Dolls), Kasia Nosowska czy Grzegorz Markowski.
Nieprzypadkowo pośród wymienionych osób znajdujemy nie tylko Polaków. Tomasz Moczerniuk przywiózł ze sobą do Ameryki głęboko zakorzenioną polskość i dba o to, by wszystko, co polskie, znalazło właściwe sobie miejsce i uznanie. Stąd w rozmowach ze sportowcami amerykańskimi nie skupia się jedynie na ich sportowych karierach i osiągnięciach, ale skrupulatnie odszukuje i wyciąga na światło dzienne ich powiązania z Polską czy wprost polskie pochodzenie.
Zresztą bez przesady można powiedzieć, że Tomasz Moczerniuk jest niemal wszędzie tam, gdzie dzieje się coś 'polskiego'. Wszystkie wydarzenia sportowe, kulturalne czy społeczne związane z Polską i Polakami w USA są przez niego nie tylko opisane, ale w wielu przypadkach jest ich pomysłodawcą, inicjatorem, współorganizatorem, czy choćby 'motorem napędowym'. Tak to miało miejsce w przypadku Seansów z Gwiazdą w Bloomfield w New Jersey, kiedy organizował pokazy polskich filmów poprzedzone spotkaniami z celebrytami: Magdą Mielcarz i Tomaszem Adamkiem. To on także prowadził w nieistniejącym już Polskim Radio w Nowym Jorku Radiotony, które miały na celu zebranie funduszy na spełnianie marzeń podopiecznych Fundacji Mam Marzenie. Wraz z cenionym adwokatem Adrianą Woś-Myśliwiec prowadził także charytatywną aukcję zwieńczającą nowojorski finał WOŚPu w 2008. W grudniu 2011 i marcu 2012 zorganizował dwie imprezy: charytatywny koncert muzyki poważnej w Clifton, NJ oraz Polski Wieczór Artystyczny w Wallington, NJ. Zebrane fundusze wsparły nowo powstałą fundację Polonia 4 Kids, której Moczerniuk jest jednym z fundatorów. W uznaniu swoich zasług Moczerniuk w marcu 2010 roku został uhonorowany tytułem Człowieka Miesiąca przez nowojorskie polonijne radio Rytm. Jego najnowszym - i największym - projektem był Polish Heritage Night at Red Bull Arena, czyli polski, biało-czerwony wieczór zorganizowany wokół meczu piłkarskiego Red Bulls Nowy Jork i Chicago Fire (październik 2012 - przyp.TM).
Jako, że sport zajmuje lwią część dziennikarskiego zajęcia Tomasza Moczerniuka, trzeba przy tej okazji nadmienić, iż w 2010 roku jego tekst "Rok Cristiano Ronaldo" został wybrany najlepszym artykułem publicystycznym portalu iGol.pl za rok 2009. W 2012 Moczerniuk otrzymał akredytację prasową z ramienia Nowego Dziennika - największej polskojęzycznej gazety codziennej wydawanej poza Polską - na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które odbywały się w Polsce i na Ukrainie. Na Euro Moczerniuk spędził dwa tygodnie relacjonując na żywo z sześciu spotkań fazy grupowej. Mimo iż wszelkie koszty przelotu i pobytu w Polsce pokrywał z własnej kieszeni jak sam podkreślał - była to przygoda jego życia i spełnienie dziennikarskich marzeń. Teraz marzy o tym, aby udało mu się otrzymać akredytację na Mundial w Brazylii w 2014.
Być może pośrod znanych i wielkich pióra i mikrofonu działających wśród Polonii i na jej rzecz, osoba Tomasza Moczerniuka - dziennikarza-amatora, społecznika i pasjonata, jawi się niemal egzotycznie. Niemniej jednak bez wątpienia zasługuje na to, by docenić jego wieloletnie zaangażowanie i niemały już dorobek. Tomasz Moczerniuk jest bowiem doskonałym przykładem dla młodych ludzi, jak można, będąc młodym człowiekiem, pielęgnować dobre wartości, wśród których pierwsze miejsce zajmuje Rodzina. Pielęgnować i promować to, co dobre i cenne, jednocześnie ofiarnie i z oddaniem realizując swe pasje, pisząc nie tylko o sporcie, muzyce, wydarzeniach polonijnych, ale też o ludziach czyniących Dobro i w ten sposób służyć innym."