Mural o. Królikowskiego odsłonięty!
Biskup Byrne (w środku) błogosławi mural. Foto: Andrzej Gromadowski |
W 1949 afrykańskie obozy uchodźców likwidowano dlatego część sierot miała trafić do Polski, ale dyrektorka sierocińca Eugenia Grosicka znalazła dla nich schronienie w Kanadzie. Wraz z o. Łucjanem podjęła się próby ucieczki przed komunistami, która wiodła drogą morską z Kenii do Włoch, kolejową z Włoch do Niemiec i wreszcie znów statkiem do portu Halifax w Kanadzie. W tę ostatnią ze 150. dzieci udał się już tylko o. Łucjan, którego wściekli komuniści nazwali Kidnapperem Stulecia.
Wśród tłumu przybyłego na odsłonięcie nie zabrakło polskiej flagi. Foto: Andrzej Gromadowski |
W uznaniu jego zasług Tomasz Moczerniuk z amerykańskiej fundacji Polonia for Kids, która zajmuje się pomaganiem dzieci polskiego pochodzenia wpadł na pomysł, aby uhonorować bohaterski czyn uratowania sierot przed komunistyczną indoktrynacją muralem - czyli malowidłem na ścianie budynku. Na miejsce wybrano tylną ścianę Polskiego Domu w Chicopee w stanie Massachusetts, a na autora muralu Rafała Pisarczyka z New Jersey, który już wcześniej pracował z Moczerniukiem przy muralu Św. Jana Pawła II w Bridgeport w stanie Connecticut w 2015.
Rafał Pisarczyk (z lewej) i Tomasz Moczerniuk. Foto: Andrzej Gromadowski |
Uroczystość, która odbyła się przy pięknej, słonecznej pogodzie była bardzo podniosła. Nie brakowało polskich flag, a zebrany tłum odśpiewał polski hymn odegrany na trąbce przez 12-letniego Antoniego Moczerniuka. W każdej z przemów - biskupa Byrne, burmistrza Vieau, Pisarczyka czy Moczerniuka - podkreślano, jak ważną osobą dla Polonii był o. Łucjan, który swoją altruistyczną postawą udowodnił, że Miłość do bliźniego jest najwyższą z cnót i najpiękniejszym i najwartościowszym darem dla ludzi od Boga. Dlatego też mural opatrzony jest cytatem z książki o. Łucjana Miłość Mi Wszystko Wybaczyła: "Lekarstwem na wszystkie współczesne choroby i bolączki jest ludzka Miłość, ale nie zubożała, okaleczona czy samolubna tylko autentyczna i czysta."
Po odsłonięciu mniejsze grono przyjaciół o. Łucjana zebrało się w Polish Center of Discovery and Learning w Chicopee, gdzie po poczęstunku zorganizowanym przez Ewę Konarzewską (pieniądze pochodziły ze zbiórki podczas polskiej mszy w kościele Św. Stanisława) śpiewano - przy akompaniamencie akordeonu (Joseph Dziok), fletu (Ida Moczerniuk) i trąbki (ponownie Antoni) ulubione utwory o. Łucjana: polskie kolędy, piosenki harcerskie i żołnierskie.
Tekst zapowiadający odsłonięcie:
https://www.papatomski.com/2021/12/odsaniamy-polski-mural-w-chicopee.html
Relacja LIVE na Facebook:
https://www.facebook.com/PapaTomski/videos/938868050093312/
Więcej o projekcie:
https://www.papatomski.com/p/fr-ucjan-krolikowski.html
https://www.facebook.com/PapaTomski/videos/938868050093312/
Więcej o projekcie:
https://www.papatomski.com/p/fr-ucjan-krolikowski.html
Leave a Comment